Tomas Nilsson (S)

Tomas Nilsson (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-02-15

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2013-08-15 – 2014-02-15
    • Ersättare 2011-11-23 – 2012-05-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2013-08-15 – 2014-02-15
    • Extra suppleant 2011-11-23 – 2012-05-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hyra vid tvångsförflyttning

Interpellation 2013/14:110 av Nilsson, Tomas (S)

den 12 november Interpellation 2013/14:110 Hyra vid tvångsförflyttning av Tomas Nilsson S till justitieminister Beatrice Ask M Människorna i Malmfältskommunerna gläds med gruvornas framgångar och att pengar strömmar in till statskassan. Men för att få upp malmen måste samhällen flyttas, hus måste rivas och människor

Inlämnad: 2013-11-12 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Arbetsmiljö

Interpellation 2013/14:103 av Nilsson, Tomas (S)

den 8 november Interpellation 2013/14:103 Arbetsmiljö av Tomas Nilsson S till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Arbetsolyckor och ohälsa uppstår ofta på grund av att arbetsgivare och arbetstagare inte kan få råd från experter om hur de ska förebygga och lösa arbetsmiljöproblem. När regeringen kraftigt

Inlämnad: 2013-11-08 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Jämställdheten inom gruvnäringen

Interpellation 2011/12:314 av Nilsson, Tomas (S)

den 30 mars Interpellation 2011/12:314 Jämställdheten inom gruvnäringen av Tomas Nilsson S till statsrådet Nyamko Sabuni FP Jämställdheten är ett strategiskt område för att ta vara på tillväxtmöjligheterna inom gruvnäringen. Den positiva utvecklingen av gruvnäringen som vi nu ser i Sverige och Norrbotten är mycket

Inlämnad: 2012-03-30 Besvarare: Annie Lööf (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.