Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skyddet av yttrande- och tryckfriheten

Skriftlig fråga 2006/07:1621 av Krantz, Tobias (fp)

den 6 september Fråga 2006/07:1621 Skyddet av yttrande- och tryckfriheten av Tobias Krantz fp till justitieminister Beatrice Ask m Reaktionerna på konstnären Lars Vilks teckning av profeten Muhammed har under de senaste dagarna varit våldsamma. Främst i skottgluggen har Nerikes Allehanda hamnat efter tidningens

Inlämnad: 2007-09-06 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ungdomars kunskaper om kommunismens brott

Skriftlig fråga 2006/07:1167 av Krantz, Tobias (fp)

den 15 maj Fråga 2006/07:1167 Ungdomars kunskaper om kommunismens brott av Tobias Krantz fp till statsrådet Jan Björklund fp 90 procent av svenska skolungdomar mellan 15 och 20 år känner inte till Gulag, Sovjetkommunismens dödsläger. 43 procent tror att det totala antalet offer för kommunismen under 1900-talet är

Inlämnad: 2007-05-15 Besvarare: Jan Björklund (FP)

En ny, stabil och trygg sjukförsäkring

Interpellation 2006/07:503 av Krantz, Tobias (fp)

den 27 april Interpellation 2006/07:503 En ny, stabil och trygg sjukförsäkring av Tobias Krantz fp till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Socialförsäkringsutredaren Anna Hedborgs betänkande i höstas SOU 2006:86 bekräftade den bild som många bedömare och analytiker tidigare tecknat i den offentliga debatten:

Inlämnad: 2007-04-27 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.