Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Djurrättsaktivisters handlande

Skriftlig fråga 2005/06:2026 av Krantz, Tobias (fp)

den 16 augusti Fråga 2005/06:2026 av Tobias Krantz fp till justitieminister Thomas Bodström s Djurrättsaktivisters handlande Natten till onsdagen den 9 augusti utsattes fyra affärer, butiksägare och privatpersoner i Tranås med anknytning till pälsnäringen för hot och skadegörelse. Påföljande natt attackerades pälsföretagaren

Inlämnad: 2006-08-16 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Avgift för visning av matcher under fotbolls-VM

Skriftlig fråga 2005/06:1712 av Krantz, Tobias (fp)

den 29 maj Fråga 2005/06:1712 av Tobias Krantz fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Avgift för visning av matcher under fotbolls-VM Snart sparkar fotbolls-VM i gång en gigantisk idrottsfest som röner ett stort intresse runtom i världen, liksom här hemma. Många vill följa det svenska landslaget

Inlämnad: 2006-05-29 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Insyn och öppenhet i utnämningspolitiken

Interpellation 2005/06:433 av Krantz, Tobias (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:433 av Tobias Krantz fp till statsrådet Sven-Erik Österberg s Insyn och öppenhet i utnämningspolitiken Regeringens utövande av utnämningsmakten har varit föremål för intensiv debatt under de senaste åren. Riksdagen har, efter granskning av konstitutionsutskottet, vid flera tillfällen

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.