Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

chefsvikarier i statsförvaltningen

Skriftlig fråga 2004/05:2173 av Krantz, Tobias (fp)

den 7 september Fråga 2004/05:2173 av Tobias Krantz fp till statsminister Göran Persson om chefsvikarier i statsförvaltningen Generalkonsulstjänsten i New York har stått utan ordinarie innehavare i över ett år. Sedan i slutet av 2004 har det varit känt att jobbet som generaldirektör för Statens institutionsstyrelse,

Inlämnad: 2005-09-07 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

statliga myndigheters hyreskostnader

Skriftlig fråga 2004/05:2154 av Krantz, Tobias (fp)

den 1 september Fråga 2004/05:2154 av Tobias Krantz fp till statsrådet Sven-Erik Österberg om statliga myndigheters hyreskostnader 76 av 95 statliga myndigheter i Stockholm har valt lokaler i innerstaden, visar en granskning som Dagens Nyheter har genomfört DN den 29 augusti 2005Resultatet är att staten därigenom har

Inlämnad: 2005-09-01 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

rattfylleriet i Jönköpings län

Skriftlig fråga 2004/05:2004 av Krantz, Tobias (fp)

den 6 juli Fråga 2004/05:2004 av Tobias Krantz fp till justitieminister Thomas Bodström om rattfylleriet i Jönköpings län Förra året anmäldes 501 rattfylleribrott i Jönköpings län, enligt Brottsförebyggande rådets statistik åtskilliga av brotten begicks under sommarmånaderna. Den som kör rattfull utsätter inte bara

Inlämnad: 2005-07-06 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se