Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Jönköpingspolisens kostnader för rymlingsjakten

Skriftlig fråga 2003/04:1518 av Krantz, Tobias (fp)

den 12 augusti Fråga 2003/04:1518 av Tobias Krantz fp till justitieminister Thomas Bodström om Jönköpingspolisens kostnader för rymlingsjakten Efter ett antal dygns intensiv jakt greps i Kaxholmen respektive Gränna de brottslingar som tidigare hade rymt från Norrtäljeanstalten. Spaningen efter Norrtäljerymlingarna

Inlämnad: 2004-08-12 Besvarare: Thomas Bodström (S)

skatt på uthyrning av privatbostad

Skriftlig fråga 2003/04:1517 av Krantz, Tobias (fp)

den 12 augusti Fråga 2003/04:1517 av Tobias Krantz fp till finansminister Bosse Ringholm om skatt på uthyrning av privatbostad Inom några veckor slår Sveriges universitet och högskolor upp portarna för en ny termin. Alltför många av dem som har antagits till högre studier kommer att upptäcka att det är mycket svårt

Inlämnad: 2004-08-12 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

regeringens strategi och prioriteringar i författningspolitiken

Interpellation 2003/04:548 av Krantz, Tobias (fp)

den 21 maj Interpellation 2003/04:548 av Tobias Krantz fp till statsrådet Pär Nuder om regeringens strategi och prioriteringar i författningspolitiken Statsminister Göran Persson deklarerade i regeringsförklaringen i september 2003 att det var dags för en översyn av den svenska författningen. Därefter har, i början

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Pär Nuder (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.