Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

brottsligheten under sommaren

Skriftlig fråga 2002/03:1227 av Krantz, Tobias (fp)

den 14 juli Fråga 2002/03:1227 av Tobias Krantz fp till justitieminister Thomas Bodström om brottsligheten under sommaren Under juli och augusti tar många svenskar semester. Tyvärr tar inte brottsligheten ledigt. I juli och augusti förra året anmäldes sammanlagt 220 484 brott i riket. Sedan 1998 har antalet anmälda

Inlämnad: 2003-07-14 Besvarare: Thomas Bodström (S)

kommunala konstitutionsutskott

Skriftlig fråga 2002/03:1223 av Krantz, Tobias (fp)

den 14 juli Fråga 2002/03:1223 av Tobias Krantz fp till statsrådet Lars-Erik Lövdén om kommunala konstitutionsutskott Granskningen i kommunerna måste skärpas. Om det är något som de senaste årens kommunala affärer har lärt oss så är det att Sverige inte har för mycket granskning och kontroll utan för lite. Vid sidan

Inlämnad: 2003-07-14 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

en ny, oberoende kommunal revision

Skriftlig fråga 2002/03:1175 av Krantz, Tobias (fp)

den 25 juni Fråga 2002/03:1175 av Tobias Krantz fp till statsrådet Lars-Erik Lövdén om en ny, oberoende kommunal revision 1 juli i år införs den nya riksrevisionen. Därigenom får vårt land, precis som flertalet normala västerländska demokratier, en oberoende statlig revision som självständigt ska granska förvaltningen

Inlämnad: 2003-06-25 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se