Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Strategiska infrastruktursatsningar i Jönköpings län

Motion 2008/09:T462 av Annie Johansson m.fl. (c, m, kd, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:T462 av Annie Johansson m.fl. c, m, kd, fp Strategiska infrastruktursatsningar i Jönköpings län c500 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om infrastruktursituationen i Jönköpings län. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:T462 av Annie Johansson m.fl. (c, m, kd, fp) (doc, 45 kB) Motion 2008/09:T462 av Annie Johansson m.fl. (c, m, kd, fp) (pdf, 174 kB)

EU-flagga i riksdagens plenisal

Motion 2008/09:K244 av Anna Kinberg Batra m.fl. (m, c, fp, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:K244 av Anna Kinberg Batra m.fl. m, c, fp, kd EU-flagga i riksdagens plenisal m902 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att riksdagsstyrelsen fattar beslut om att inkludera en EU-flagga i kammarens utformning och utsmyckning, senast till det svenska ordförandeskapet i EU, andra


Utskottsberedning: 2008/09:KU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:K244 av Anna Kinberg Batra m.fl. (m, c, fp, kd) (doc, 44 kB)

Nordiskt samarbete inom ammunitionsröjningsområdet

Motion 2008/09:Fö274 av Bengt-Anders Johansson m.fl. (m, c, fp, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Fö274 av Bengt-Anders Johansson m.fl. m, c, fp, kd Nordiskt samarbete inom ammunitionsröjningsområdet m922 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökat behov av nordiskt samarbete gällande ammunitionsröjning. Motivering


Utskottsberedning: 2008/09:FöU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Fö274 av Bengt-Anders Johansson m.fl. (m, c, fp, kd) (doc, 40 kB) Motion 2008/09:Fö274 av Bengt-Anders Johansson m.fl. (m, c, fp, kd) (pdf, 145 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.