Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:UbU20 2 juni 2010 Fokus på kunskap – kvalitet i den högre utbildningen
Interpellationsdebatt 2009/10:491 av Damberg, Mikael (s) 1 juni 2010 Antagningsregler för högskolestudier
Interpellationsdebatt 2009/10:481 av Damberg, Mikael (s) 1 juni 2010 Snedrekryteringen till högre studier
Interpellationsdebatt 2009/10:480 av Österberg, Sven-Erik (s) 1 juni 2010 Resurser till yngre universitet och högskolor

Dokument:

Antagningsregler för högskolestudier

Interpellation 2009/10:491 av Damberg, Mikael (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:491 Antagningsregler för högskolestudier av Mikael Damberg s till statsrådet Tobias Krantz fp Regeringen har beslutat om nya antagningsregler som börjar gälla hösten 2010. Det är bland annat ett helt nytt sätt att räkna ut sitt meritvärde som medför att eleverna tidigt måste göra

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Antagningsregler för högskolestudier

Snedrekryteringen till högre studier

Interpellation 2009/10:481 av Damberg, Mikael (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:481 Snedrekryteringen till högre studier av Mikael Damberg s till statsrådet Tobias Krantz fp Den sociala snedrekryteringen till högskolan är fortsatt hög. Fortfarande kommer var fjärde ny student från ett arbetarhem, vilket kan jämföras med att cirka en tredjedel av alla ungdomar

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Snedrekryteringen till högre studier

Resurser till yngre universitet och högskolor

Interpellation 2009/10:480 av Österberg, Sven-Erik (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:480 Resurser till yngre universitet och högskolor av Sven-Erik Österberg s till statsrådet Tobias Krantz fp Socialdemokratiska regeringar har genomfört stora satsningar på utbildning i hela Sverige. Fyra högskolor har fått universitetsstatus och i varje län finns numera minst en

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Resurser till yngre universitet och högskolor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.