Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:UbU20 2 juni 2010 Fokus på kunskap – kvalitet i den högre utbildningen
Interpellationsdebatt 2009/10:491 av Damberg, Mikael (s) 1 juni 2010 Antagningsregler för högskolestudier
Interpellationsdebatt 2009/10:481 av Damberg, Mikael (s) 1 juni 2010 Snedrekryteringen till högre studier
Interpellationsdebatt 2009/10:480 av Österberg, Sven-Erik (s) 1 juni 2010 Resurser till yngre universitet och högskolor

Dokument:

Utbyggnad av riksväg 40 till motorväg

Motion 2006/07:T341 av Tobias Krantz (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:T341 av Tobias Krantz fp Utbyggnad av riksväg 40 till motorväg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att riksväg 40, sträckan mellan Borås och Jönköping, bör byggas om till motorväg, exempelvis genom att alternativa finansieringslösningar


Utskottsberedning: 2006/07:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:T341 av Tobias Krantz (fp) (doc, 37 kB) Motion 2006/07:T341 av Tobias Krantz (fp) (pdf, 130 kB)

Färjetrafiken till Visingsö

Motion 2006/07:T339 av Tobias Krantz (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:T339 av Tobias Krantz fp Färjetrafiken till Visingsö Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förändringar i regler och lagar som gör det möjligt för färjetrafiken mellan Gränna och Visingsö att klassas som allmän färjeförbindelse


Utskottsberedning: 2006/07:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:T339 av Tobias Krantz (fp) (doc, 38 kB) Motion 2006/07:T339 av Tobias Krantz (fp) (pdf, 132 kB)

Andrahandsuthyrning av del av bostad

Motion 2006/07:Sk275 av Tobias Krantz och Camilla Lindberg (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk275 av Tobias Krantz och Camilla Lindberg fp Andrahandsuthyrning av del av bostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skattefrihet för uthyrning av del av bostad. Motivering Det mesta vi behöver i samhället kan rimligt


Utskottsberedning: 2006/07:SkU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sk275 av Tobias Krantz och Camilla Lindberg (fp) (doc, 38 kB) Motion 2006/07:Sk275 av Tobias Krantz och Camilla Lindberg (fp) (pdf, 134 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.