Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:UbU20 2 juni 2010 Fokus på kunskap – kvalitet i den högre utbildningen
Interpellationsdebatt 2009/10:491 av Damberg, Mikael (s) 1 juni 2010 Antagningsregler för högskolestudier
Interpellationsdebatt 2009/10:481 av Damberg, Mikael (s) 1 juni 2010 Snedrekryteringen till högre studier
Interpellationsdebatt 2009/10:480 av Österberg, Sven-Erik (s) 1 juni 2010 Resurser till yngre universitet och högskolor

Dokument:

med anledning av skr. 2005/06:75 Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen

Motion 2005/06:K28 av Tobias Krantz m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen bör införa skärpta rutiner gällande verkställandet av riksdagens beslut. Riksdagen begär att regeringen återkommer till riksdagen med en strategi för hur hanteringen av riksdagens skrivelser till regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:KU34
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:K28 av Tobias Krantz m.fl. (fp) (doc, 44 kB) Motion 2005/06:K28 av Tobias Krantz m.fl. (fp) (pdf, 166 kB)

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter

Motion 2005/06:T22 av Tobias Krantz (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förändringar i regler och lagar som gör det möjligt för färjetrafiken mellan Gränna och Visingsö att klassas som allmän färjeförbindelse och därmed kunna övergå från kommunalt till statligt huvudmannaskap inom ramen


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T22 av Tobias Krantz (fp) (doc, 38 kB) Motion 2005/06:T22 av Tobias Krantz (fp) (pdf, 132 kB)

med anledning av prop. 2005/06:173 Översyn av personuppgiftslagen

Motion 2005/06:K26 av Tobias Krantz m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fortsatta ansträngningar att förmå EG-kommissionen att ändra personuppgiftsdirektivet i enlighet med tidigare riksdagsbeslut. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att även sammanställningar


Utskottsberedning: 2005/06:KU37
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:K26 av Tobias Krantz m.fl. (fp) (doc, 53 kB) Motion 2005/06:K26 av Tobias Krantz m.fl. (fp) (pdf, 188 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.