Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:UbU20 2 juni 2010 Fokus på kunskap – kvalitet i den högre utbildningen
Interpellationsdebatt 2009/10:491 av Damberg, Mikael (s) 1 juni 2010 Antagningsregler för högskolestudier
Interpellationsdebatt 2009/10:481 av Damberg, Mikael (s) 1 juni 2010 Snedrekryteringen till högre studier
Interpellationsdebatt 2009/10:480 av Österberg, Sven-Erik (s) 1 juni 2010 Resurser till yngre universitet och högskolor

Dokument:

med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition

Motion 2002/03:Fi15 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Fi15 av Lars Leijonborg m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 4 3 Sammanfattning 4 4 Inledning 5 4.1 Kristecknen blir fler 5 5 Sverige i en globaliserad värld 9 6 De


Utskottsberedning: 2002/03:FiU19 2002/03:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

med anledning av prop. 2002/03:72 Digitala TV-sändningar

Motion 2002/03:K8 av Helena Bargholtz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:K8 av Helena Bargholtz m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:72 Digitala TV-sändningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om nedsläckning av det analoga TV-nätet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att frågan om


Utskottsberedning: 2002/03:KU33
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av skr. 2002/03:75 Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen

Motion 2002/03:K7 av Helena Bargholtz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:K7 av Helena Bargholtz m.fl. fp med anledning av skr. 2002/03:75 Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen inför skärpta rutiner gällande


Utskottsberedning: 2002/03:KU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.