Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skärpta insatser mot kränkningar av barn och ungdomar på Internet

Interpellation 2008/09:382 av Krantz, Tobias (fp)

den 5 mars Interpellation 2008/09:382 Skärpta insatser mot kränkningar av barn och ungdomar på Internet av Tobias Krantz fp till justitieminister Beatrice Ask m Teknikrevolutionen gör att medievärlden förändras snabbt, inte minst tack vare Internet. Att publicera sig var förut både dyrt och tekniskt krävande. I

Inlämnad: 2009-03-05 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Omvänd kommunarrest för kvinnofridskränkare

Interpellation 2007/08:447 av Krantz, Tobias (fp)

den 27 februari Interpellation 2007/08:447 Omvänd kommunarrest för kvinnofridskränkare av Tobias Krantz fp till justitieminister Beatrice Ask m Många kvinnor i Sverige lever i ständig fruktan för sina liv och har tyvärr skäl att göra det. Varje år mördas i genomsnitt 17 kvinnor av män som de har eller har haft

Inlämnad: 2008-02-27 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Svenska politiska idéstiftelser

Interpellation 2007/08:338 av Krantz, Tobias (fp)

den 25 januari Interpellation 2007/08:338 Svenska politiska idéstiftelser av Tobias Krantz fp till justitieminister Beatrice Ask m En vecka i juli varje år samlas politiker, debattörer, intresseorganisationer och journalister till den så kallade Almedalsveckan i Visby. I stort sett alla viktiga aktörer inom opinionsbildningen

Inlämnad: 2008-01-25 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.