Tobias Krantz (FP)

Tobias Krantz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län
Titel Fil.dr
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2010-10-06
    • Ledig 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ordinarie 2007-01-06 – 2009-06-21
    • Ledig 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-12-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-16 – 2009-06-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-06-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-03-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2009-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-06-17
    • Suppleant 2007-03-02 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-06-23
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2009-06-18 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sabotage mot pälsdjursanläggningar

Skriftlig fråga 2008/09:841 av Krantz, Tobias (fp)

den 15 april Fråga 2008/09:841 Sabotage mot pälsdjursanläggningar av Tobias Krantz fp till justitieminister Beatrice Ask m Under påskhelgen utsattes en minkfarm i Eksjö kommun i Jönköpings län för sabotage. 264 avelsdjur släpptes ut ur sina burar natten mot långfredagen och lämnades åt sitt öde i omgivningarna,

Inlämnad: 2009-04-15 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skattefrihet vid uthyrning av del av bostad

Skriftlig fråga 2007/08:1549 av Krantz, Tobias (fp)

den 14 augusti Fråga 2007/08:1549 Skattefrihet vid uthyrning av del av bostad av Tobias Krantz fp till statsrådet Mats Odell kd Snart börjar höstterminen vid landets universitet och högskolor, men för många studenter grumlas glädjen över antagningen till den åtråvärda utbildningen av oron över att inte ha någonstans

Inlämnad: 2008-08-14 Besvarare: Mats Odell (KD)

Rasistiskt våld i skolorna

Skriftlig fråga 2007/08:1162 av Krantz, Tobias (fp)

den 25 april Fråga 2007/08:1162 Rasistiskt våld i skolorna av Tobias Krantz fp till utbildningsminister Jan Björklund fp Rasistiskt våld och mobbning med rasistiska förtecken förekommer på många skolor i Jönköpings län. I en enkät som Sveriges Radio Jönköping nyligen har genomfört uppger 15 procent av högstadie-

Inlämnad: 2008-04-25 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.