Tina Ghasemi Liljekvist (M)

Tina Ghasemi Liljekvist (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1985

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-06 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-07-05 – 2018-03-05
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-07-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2017-02-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2017-03-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant justitieutskottet 14- och socialförsäkringsutskottet 14-17. Ledamot Europarådets svenska delegation 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bostad för kvinnor som varit utsatta för relationsvåld

Skriftlig fråga 2016/17:1495 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1495 Bostad för kvinnor som varit utsatta för relationsvåld av Tina Ghasemi M till Statsrådet Peter Eriksson MP Kvinnor som varit utsatta för våld i nära relationer, och till följd härav lämnat sina hem för att söka skydd, kan ibland stöta på svårigheter att hitta en bostad efter att den akuta perioden av

Inlämnad: 2017-05-29 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1495 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 79 kB)

Rättshjälp vid bodelning

Skriftlig fråga 2016/17:1489 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1489 Rättshjälp vid bodelning av Tina Ghasemi M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När en kvinna som blivit utsatt för våld lämnar sin man befinner hon sig ofta i en ekonomiskt sett svagare ställning än denne. Av den anledningen har hon inte alltid råd att anlita en bodelningsförrättare

Inlämnad: 2017-05-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1489 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 76 kB)

Psykisk misshandel

Skriftlig fråga 2016/17:1488 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1488 Psykisk misshandel av Tina Ghasemi M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Hot, förolämpningar, ständig kritik och upprepade klagomål utan grund en stor del av våld i nära relationer handlar om den här typen av psykisk misshandel. Den som drabbas kan utveckla ångest, depression, sömnstörningar

Inlämnad: 2017-05-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1488 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.