Tina Ghasemi Liljekvist (M)

Tina Ghasemi Liljekvist (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1985

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-03-06 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-07-05 – 2018-03-05
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-07-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2017-02-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2017-03-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant justitieutskottet 14- och socialförsäkringsutskottet 14-17. Ledamot Europarådets svenska delegation 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Barnäktenskap

Interpellation 2016/17:142 av Tina Ghasemi (M)

Interpellation 2016/17:142 Barnäktenskap av Tina Ghasemi M till Statsrådet Åsa Regnér S Tiden som barn ska vara fylld med glädje. Den ska vara fri från oro och rädsla. Vare sig man är född i Sverige eller har invandrat hit från ett annat land, ska man som barn alltid ha rätt till en trygg och säker uppväxt. Tyvärr är

Inlämnad: 2016-11-22 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:142 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Barnäktenskap

Nya regler för underhållsstöd

Interpellation 2016/17:127 av Tina Ghasemi (M)

Interpellation 2016/17:127 Nya regler för underhållsstöd av Tina Ghasemi M till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Underhållsstödet är en viktig del av den ekonomiska familjepolitiken som dels ska se till att barnens behov blir tillgodosedda, dels avkräva båda föräldrarna ett ekonomiskt ansvarstagande. Det

Inlämnad: 2016-11-15 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2016/17:127 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 78 kB)

Ökad miljöhänsyn i skogsvårdslagstiftningen

Interpellation 2015/16:790 av Jens Holm (V)

Interpellation 2015/16:790 Ökad miljöhänsyn i skogsvårdslagstiftningen av Jens Holm V till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Den största delen av Sveriges yta är täckt av skog och den största delen av den skogen brukas. I skogsvårdslagen slås det fast att det ska tas lika stor hänsyn till miljön som till produktionsintressen.

Inlämnad: 2016-09-06 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2015/16:790 av Jens Holm (V) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ökad miljöhänsyn i skogsvårdslagstiftningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.