Thomas Nihlén (MP)

Thomas Nihlén (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Alternativmedicinare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:SoU19 13 maj 2009 Stöd till personer som vårdar eller stödjer närstående
Interpellationsdebatt 2008/09:418 av Nihlén, Thomas (mp) 8 maj 2009 Lex Gulli mot felaktig läkemedelsanvändning
Interpellationsdebatt 2008/09:108 av Nihlén, Thomas (mp) 2 december 2008 Felaktig läkemedelsanvändning

med anledning av prop. 2008/09:193 Vissa psykiatrifrågor m.m.

Motion 2008/09:So22 av Thomas Nihlén m.fl. (mp, v)

Motion till riksdagen 2008/09:So22 av Thomas Nihlén m.fl. mp, v med anledning av prop. 2008/09:193 Vissa psykiatrifrågor m.m. mp055 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring i föreslagna 2 kap. 7 SOL samt 3 f HSL genom tillägget: En sådan plan ska upprättas även om den enskilde begär det och, om den


Utskottsberedning: 2009/10:SoU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:So22 av Thomas Nihlén m.fl. (mp, v) (doc, 49 kB)

med anledning av skr. 2008/09:185 En politik för personer med psykisk sjukdom eller psykisk funktionsnedsättning

Motion 2008/09:So21 av Ylva Johansson m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:So21 av Ylva Johansson m.fl. s, v, mp med anledning av skr. 2008/09:185 En politik för personer med psykisk sjukdom eller psykisk funktionsnedsättning s95003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en långsiktig nationell


Utskottsberedning: 2009/10:SoU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:So21 av Ylva Johansson m.fl. (s, v, mp) (doc, 70 kB)

med anledning av prop. 2008/09:190 Handel med vissa receptfria läkemedel

Motion 2008/09:So18 av Ylva Johansson m.fl. (s, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:So18 av Ylva Johansson m.fl. s, mp med anledning av prop. 2008/09:190 Handel med vissa receptfria läkemedel s95002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tillståndsplikt för detaljhandel med receptfria läkemedel. Riksdagen


Utskottsberedning: 2008/09:SoU25
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2008/09:So18 av Ylva Johansson m.fl. (s, mp) (doc, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se