Thomas Nihlén (MP)

Thomas Nihlén (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Alternativmedicinare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:SoU19 13 maj 2009 Stöd till personer som vårdar eller stödjer närstående
Interpellationsdebatt 2008/09:418 av Nihlén, Thomas (mp) 8 maj 2009 Lex Gulli mot felaktig läkemedelsanvändning
Interpellationsdebatt 2008/09:108 av Nihlén, Thomas (mp) 2 december 2008 Felaktig läkemedelsanvändning

med anledning av prop. 2006/07:117 Vissa sjukförsäkrings- och pensionsfrågor, m.m.

Motion 2006/07:Sf23 av Gunvor G Ericson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:Sf23 av Gunvor G Ericson m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:117 Vissa sjukförsäkrings- och pensionsfrågor, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att införa rätt för arbetsgivare att kräva läkarintyg från första dagen. Riksdagen avslår förslaget om att avskaffa


Utskottsberedning: 2007/08:SfU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2006/07:Sf23 av Gunvor G Ericson m.fl. (mp) (doc, 48 kB)

med anledning av prop. 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar

Motion 2006/07:A39 av Ulf Holm m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:A39 av Ulf Holm m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå regeringens proposition 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar. Inledning Miljöpartiet de gröna yrkar avslag på regeringens proposition om en


Utskottsberedning: 2007/08:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:A39 av Ulf Holm m.fl. (mp) (doc, 48 kB)

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om ändring i lagen om Sjätte AP-fonden avsnitt 3.7 och 7.2.2 i propositionen Riksdagen avslår förslaget att bemyndiga


Utskottsberedning: 2006/07:FiU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se