Thomas Nihlén (MP)

Thomas Nihlén (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Alternativmedicinare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:SoU19 13 maj 2009 Stöd till personer som vårdar eller stödjer närstående
Interpellationsdebatt 2008/09:418 av Nihlén, Thomas (mp) 8 maj 2009 Lex Gulli mot felaktig läkemedelsanvändning
Interpellationsdebatt 2008/09:108 av Nihlén, Thomas (mp) 2 december 2008 Felaktig läkemedelsanvändning

Stöd till anhörigorganisationer

Skriftlig fråga 2009/10:731 av Nihlén, Thomas (mp)

den 16 april Fråga 2009/10:731 Stöd till anhörigorganisationer av Thomas Nihlén mp till socialminister Göran Hägglund kd Det har kommit till vår kännedom att det finns oklarheter i hur stöd beviljas till anhörigorganisationer. Socialstyrelsen beviljar organisationer bidrag när det gäller anhörigstöd utifrån vissa

Inlämnad: 2010-04-16 Besvarare: Maria Larsson (KD)

med anledning av prop. 2009/10:125 En ny alkohollag

Motion 2009/10:So12 av Thomas Nihlén m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2009/10:So12 av Thomas Nihlén m.fl. mp med anledning av prop. 2009/10:125 En ny alkohollag mp026 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tillståndsplikt för folkölsförsäljning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2010/11:SoU4
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2009/10:So12 av Thomas Nihlén m.fl. (mp) (doc, 74 kB)

med anledning av prop. 2009/10:176 Personlig assistans och andra insatser – åtgärder för ökad kvalitet och trygghet

Motion 2009/10:So8 av Thomas Nihlén (mp)

Motion till riksdagen 2009/10:So8 av Thomas Nihlén mp med anledning av prop. 2009/10:176 Personlig assistans och andra insatser åtgärder för ökad kvalitet och trygghet mp025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovsbedömningsinstrument för personlig


Utskottsberedning: 2009/10:SoU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2009/10:So8 av Thomas Nihlén (mp) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se