Thomas Nihlén (MP)

Thomas Nihlén (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Alternativmedicinare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:SoU19 13 maj 2009 Stöd till personer som vårdar eller stödjer närstående
Interpellationsdebatt 2008/09:418 av Nihlén, Thomas (mp) 8 maj 2009 Lex Gulli mot felaktig läkemedelsanvändning
Interpellationsdebatt 2008/09:108 av Nihlén, Thomas (mp) 2 december 2008 Felaktig läkemedelsanvändning

Lex Gulli mot felaktig läkemedelsanvändning

Interpellation 2008/09:418 av Nihlén, Thomas (mp)

den 17 mars Interpellation 2008/09:418 Lex Gulli mot felaktig läkemedelsanvändning av Thomas Nihlén mp till socialminister Göran Hägglund kd Frågan om felaktig läkemedelsanvändning har under det senaste året uppmärksammats i dagspress, fackpress och tv vid ett stort antal tillfällen. Att detta är ett stort samhällsekonomiskt,

Inlämnad: 2009-03-17 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Lex Gulli mot felaktig läkemedelsanvändning

Felaktig läkemedelsanvändning

Interpellation 2008/09:108 av Nihlén, Thomas (mp)

den 11 november Interpellation 2008/09:108 Felaktig läkemedelsanvändning av Thomas Nihlén mp till socialminister Göran Hägglund kd Det har den senaste tiden förts en intensiv debatt i medierna om felaktig läkemedelsanvändning. Felaktig läkemedelsanvändning betyder att patienten fått fel läkemedel, fel dosering,

Inlämnad: 2008-11-11 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Felaktig läkemedelsanvändning

Marknadsföring av vaccinationskampanjer direkt till konsument

Interpellation 2007/08:742 av Nihlén, Thomas (mp)

den 13 maj Interpellation 2007/08:742 Marknadsföring av vaccinationskampanjer direkt till konsument av Thomas Nihlén mp till socialminister Göran Hägglund kd I Sverige marknadsförs de två vaccinerna Gardasil och Cervarix mot vissa HPV-virus som i vissa fall kan orsaka livmoderhalscancer direkt till konsument av

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se