Thomas Finnborg (M)

Thomas Finnborg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Polisinspektör.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-12-19
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-12-10 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2022-02-16 –
    • Ersättare 2019-02-15 – 2021-12-31
    • Ersättare 2016-01-01 – 2018-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 10-14 och socialutskottet 12-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16. Ersättare riksdagens ansvarsnämnd 16-. Medlem österrikiska, rumänska och taiwanesiska vänskapsföreningen.
  • Föräldrar

    Representanten Ivar Finnborg och hemmafrun Märta Finnborg, f.Eriksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Polisskolan, slutår 78.
  • Anställningar

    Brandmanspecial, Helsingborgs brandförsvar 75-77. Polis 77-06. Kommunalråd 05-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, statens ansvarsnämnd. Ingår i den statliga utredningen om vårdnadsregler.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 87-10. Ledamot, kommunstyrelsen 02-10. Kommunalråd, Helsingborg 05-10. Ordförande, skol- och fritidsnämnden 98-02, socialnämnden, sociala utskottet och brottsförebyggande rådet. Ledamot, ReAgeragruppen och räddningsutskottet 06-10. Ledamot, Sveriges Kommuner och Landstings beredningsgrupp för socialpolitik 08-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Helsingborgsmoderaterna 05-07. Ordförande, bostadsrättsföreningen Maria Park 10-13. Ledamot, Europakorridoren 07-11. Medlem, Nordiska rådets gränshinder grupp.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2016/17:CU10 22 mars 2017 Familjerätt
Interpellationsdebatt 2016/17:348 av Thomas Finnborg (M) 21 mars 2017 Åtgärder mot bilmålvakter
Interpellationsdebatt 2015/16:608 av Thomas Finnborg (M) 14 juni 2016 Gode män som försnillar

Dokument:

Delpension för poliser

Skriftlig fråga 2016/17:1423 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2016/17:1423 Delpension för poliser av Thomas Finnborg M till Statsrådet Anders Ygeman S Sverige har i dag stora problem med växande otrygghet och bristande lag och ordning. Samtidigt befinner sig den svenska polisen i en allvarlig kris. Polisens utredningsresultat är det lägsta på 16 år. Endast vart sjunde så kallat

Inlämnad: 2017-05-17 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1423 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 77 kB)

Ökade resurser till Tullverket

Skriftlig fråga 2016/17:1375 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2016/17:1375 Ökade resurser till Tullverket av Thomas Finnborg M till Finansminister Magdalena Andersson S Tullens beslag vid våra gränser har ökat kraftigt på senare år, och i dag är även handeln med insmugglade varor som vapen, narkotika och alkohol betydande. Tullverket är en viktig del av samhällets gränsskydd

Inlämnad: 2017-05-11 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1375 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 76 kB)

Reglerna om överförmyndare, gode män och förvaltare

Skriftlig fråga 2016/17:1326 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2016/17:1326 Reglerna om överförmyndare, gode män och förvaltare av Thomas Finnborg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 1 januari 2015 började nya regler om överförmyndare, gode män och förvaltare att gälla. Förändringarna handlade bland annat om enskilda personers rätt att välja företrädare,

Inlämnad: 2017-05-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1326 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.