Thomas Finnborg (M)

Thomas Finnborg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Polisinspektör.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-12-19
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-12-10 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2022-02-16 –
    • Ersättare 2019-02-15 – 2021-12-31
    • Ersättare 2016-01-01 – 2018-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 10-14 och socialutskottet 12-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16. Ersättare riksdagens ansvarsnämnd 16-. Medlem österrikiska, rumänska och taiwanesiska vänskapsföreningen.
  • Föräldrar

    Representanten Ivar Finnborg och hemmafrun Märta Finnborg, f.Eriksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Polisskolan, slutår 78.
  • Anställningar

    Brandmanspecial, Helsingborgs brandförsvar 75-77. Polis 77-06. Kommunalråd 05-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, statens ansvarsnämnd. Ingår i den statliga utredningen om vårdnadsregler.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 87-10. Ledamot, kommunstyrelsen 02-10. Kommunalråd, Helsingborg 05-10. Ordförande, skol- och fritidsnämnden 98-02, socialnämnden, sociala utskottet och brottsförebyggande rådet. Ledamot, ReAgeragruppen och räddningsutskottet 06-10. Ledamot, Sveriges Kommuner och Landstings beredningsgrupp för socialpolitik 08-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Helsingborgsmoderaterna 05-07. Ordförande, bostadsrättsföreningen Maria Park 10-13. Ledamot, Europakorridoren 07-11. Medlem, Nordiska rådets gränshinder grupp.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2016/17:15 Ökad tillgänglighet till sprututbytesverksamheter i Sverige

Motion 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. M med anledning av prop. 2016/17:15 Ökad tillgänglighet till sprututbytesverksamheter i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 2 lagen 2006:323 om utbyte av sprutor och kanyler. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2016/17:SoU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Läkarutbildning

Motion 2016/17:2689 av Thomas Finnborg (M)

Motion till riksdagen 2016/17:2689 av Thomas Finnborg M Läkarutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kortare läkarutbildning för erfarna sjuksköterskor och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det råder brist på läkare i dag, och enligt rapporter från


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2689 av Thomas Finnborg (M) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:2689 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 60 kB)

Utbildningsstöd för familjehemsplacerade barn

Motion 2016/17:2251 av Thomas Finnborg (M)

Motion till riksdagen 2016/17:2251 av Thomas Finnborg M Utbildningsstöd för familjehemsplacerade barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över utbildningsstöd för familjehemsplacerade barn och tillkännager detta för regeringen. Motivering Samhället har ett stort


Utskottsberedning: 2016/17:UbU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2251 av Thomas Finnborg (M) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:2251 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.