Thomas Finnborg (M)

Thomas Finnborg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Polisinspektör.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-12-19
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-12-10 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2019-02-15 –
    • Ersättare 2016-01-01 – 2018-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 10-14 och socialutskottet 12-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16. Ersättare riksdagens ansvarsnämnd 16-. Medlem österrikiska, rumänska och taiwanesiska vänskapsföreningen.
  • Föräldrar

    Representanten Ivar Finnborg och hemmafrun Märta Finnborg, f.Eriksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Polisskolan, slutår 78.
  • Anställningar

    Brandmanspecial, Helsingborgs brandförsvar 75-77. Polis 77-06. Kommunalråd 05-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, statens ansvarsnämnd. Ingår i den statliga utredningen om vårdnadsregler.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 87-10. Ledamot, kommunstyrelsen 02-10. Kommunalråd, Helsingborg 05-10. Ordförande, skol- och fritidsnämnden 98-02, socialnämnden, sociala utskottet och brottsförebyggande rådet. Ledamot, ReAgeragruppen och räddningsutskottet 06-10. Ledamot, Sveriges Kommuner och Landstings beredningsgrupp för socialpolitik 08-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Helsingborgsmoderaterna 05-07. Ordförande, bostadsrättsföreningen Maria Park 10-13. Ledamot, Europakorridoren 07-11. Medlem, Nordiska rådets gränshinder grupp.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Rymningar från skyddade boenden

Skriftlig fråga 2016/17:1549 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2016/17:1549 Rymningar från skyddade boenden av Thomas Finnborg M till Statsrådet Åsa Regnér S Den senaste tiden har vi kunnat ta del av uppgifter om att framför allt unga flickor som utsatts för hedersförtryck ofta rymmer från de skyddade boenden där de vårdas. Även om problemet med rymningar inte är något nytt

Inlämnad: 2017-06-07 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1549 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 80 kB)

Förarbevis för vattenskoter

Skriftlig fråga 2016/17:1548 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2016/17:1548 Förarbevis för vattenskoter av Thomas Finnborg M till Statsrådet Anna Johansson S För en dryg månad sedan inträffade en allvarlig vattenskoterolycka i Köpenhamns hamn. En skoterförare tappade kontrollen över fordonet, som med full kraft kraschade in i två kvinnor som omkom i den tragiska olyckan. Med

Inlämnad: 2017-06-07 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1548 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 77 kB)

Hedersrelaterat våld och förtryck

Skriftlig fråga 2016/17:1547 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2016/17:1547 Hedersrelaterat våld och förtryck av Thomas Finnborg M till Statsrådet Åsa Regnér S Enligt en statlig rapport från 2014 lever så många som 100 000 unga i Sverige under hedersförtryck, och antalet rättsfall som är relaterat till hedersvåld och förtryck ökar. Under 2015 avgjordes 66 fall med hedersvåld

Inlämnad: 2017-06-07 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1547 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se