Thomas Finnborg (M)

Thomas Finnborg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Polisinspektör.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-12-19
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-12-10 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2022-02-16 –
    • Ersättare 2019-02-15 – 2021-12-31
    • Ersättare 2016-01-01 – 2018-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 10-14 och socialutskottet 12-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16. Ersättare riksdagens ansvarsnämnd 16-. Medlem österrikiska, rumänska och taiwanesiska vänskapsföreningen.
  • Föräldrar

    Representanten Ivar Finnborg och hemmafrun Märta Finnborg, f.Eriksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Polisskolan, slutår 78.
  • Anställningar

    Brandmanspecial, Helsingborgs brandförsvar 75-77. Polis 77-06. Kommunalråd 05-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, statens ansvarsnämnd. Ingår i den statliga utredningen om vårdnadsregler.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 87-10. Ledamot, kommunstyrelsen 02-10. Kommunalråd, Helsingborg 05-10. Ordförande, skol- och fritidsnämnden 98-02, socialnämnden, sociala utskottet och brottsförebyggande rådet. Ledamot, ReAgeragruppen och räddningsutskottet 06-10. Ledamot, Sveriges Kommuner och Landstings beredningsgrupp för socialpolitik 08-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Helsingborgsmoderaterna 05-07. Ordförande, bostadsrättsföreningen Maria Park 10-13. Ledamot, Europakorridoren 07-11. Medlem, Nordiska rådets gränshinder grupp.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Polisbristen i Sverige

Skriftlig fråga 2017/18:1150 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2017/18:1150 Polisbristen i Sverige av Thomas Finnborg M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S För två veckor sedan publicerades Polismyndighetens senaste årsredovisning i vilken Polismyndigheten erkänner att bemanningskrisen riskerar att påverka samhället negativt. Polismyndigheten bekräftar att

Inlämnad: 2018-04-05 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1150 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö

Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L)

Motion till riksdagen 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. M, KD, C, L med anledning av prop. 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner vad som föreslås i motionen om ett nytt nationellt mål för arkitektur-form- och designpolitiken. Inledning Sverige växer och behovet


Utskottsberedning: 2017/18:CKrU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L) (pdf, 84 kB)

Arbetet vid Nationellt forensiskt centrum

Skriftlig fråga 2017/18:870 av Thomas Finnborg (M)

Fråga 2017/18:870 Arbetet vid Nationellt forensiskt centrum av Thomas Finnborg M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Vi har under en längre tid kunnat följa polisens svåra sits att både att klara upp fler brott och att antalet poliser ska bli fler. Därför spelar alla delar roll för hur polisens arbete

Inlämnad: 2018-02-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:870 av Thomas Finnborg (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.