Thomas Finnborg (M)

Thomas Finnborg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Polisinspektör.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-12-19
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-12-10 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2019-02-15 – 2021-12-31
    • Ersättare 2016-01-01 – 2018-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 10-14 och socialutskottet 12-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16. Ersättare riksdagens ansvarsnämnd 16-. Medlem österrikiska, rumänska och taiwanesiska vänskapsföreningen.
  • Föräldrar

    Representanten Ivar Finnborg och hemmafrun Märta Finnborg, f.Eriksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Polisskolan, slutår 78.
  • Anställningar

    Brandmanspecial, Helsingborgs brandförsvar 75-77. Polis 77-06. Kommunalråd 05-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, statens ansvarsnämnd. Ingår i den statliga utredningen om vårdnadsregler.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 87-10. Ledamot, kommunstyrelsen 02-10. Kommunalråd, Helsingborg 05-10. Ordförande, skol- och fritidsnämnden 98-02, socialnämnden, sociala utskottet och brottsförebyggande rådet. Ledamot, ReAgeragruppen och räddningsutskottet 06-10. Ledamot, Sveriges Kommuner och Landstings beredningsgrupp för socialpolitik 08-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Helsingborgsmoderaterna 05-07. Ordförande, bostadsrättsföreningen Maria Park 10-13. Ledamot, Europakorridoren 07-11. Medlem, Nordiska rådets gränshinder grupp.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Alkoholinförsel

Motion 2011/12:So631 av Finn Bengtsson och Thomas Finnborg (M)

Motion till riksdagen 2011/12:So631 av Finn Bengtsson och Thomas Finnborg M Alkoholinförsel M0130 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om alkoholinförsel. Motivering Världen blir allt mindre, människor reser mer och det går nu för tiden lätt att


Utskottsberedning: 2012/13:SoU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So631 av Finn Bengtsson och Thomas Finnborg (M) (doc, 50 kB) Motion 2011/12:So631 av Finn Bengtsson och Thomas Finnborg (M) (pdf, 132 kB)

Kameraövervakning på offentlig plats

Motion 2011/12:Ju405 av Thomas Finnborg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju405 av Thomas Finnborg m.fl. M Kameraövervakning på offentlig plats M0024 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kameraövervakning på offentlig plats. Motivering Trygga platser är platser där människor tycker om


Utskottsberedning: 2012/13:JuU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ju405 av Thomas Finnborg m.fl. (M) (doc, 49 kB) Motion 2011/12:Ju405 av Thomas Finnborg m.fl. (M) (pdf, 132 kB)

Olaga vapeninnehav

Motion 2011/12:Ju404 av Thomas Finnborg och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju404 av Thomas Finnborg och Ann-Charlotte Hammar Johnsson M Olaga vapeninnehav M0237 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om olaga vapeninnehav. Motivering Antalet brott där illegala skjutvapen används har ökat under


Utskottsberedning: 2011/12:JuU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ju404 av Thomas Finnborg och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (doc, 48 kB) Motion 2011/12:Ju404 av Thomas Finnborg och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 133 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se