Teres Lindberg (S)

Teres Lindberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 170
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864645
E-post teres.lindberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2015-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2015-10-01 – 2017-05-28
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-05-29 – 2017-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-09-25 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-07-15 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2011-04-01 – 2012-07-14
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2011-04-13 – 2012-09-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2012-09-27 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2018-01-01 – 2018-01-01
    • Suppleant 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Vice ordförande 2018-10-24 –
    • Ledamot 2014-10-28 – 2018-10-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 11- (statsrådsersättare 141003-). Suppleant socialutskottet 11-12, skatteutskottet 12-14, EU-nämnden 13-14, trafikutskottet 14- och försvarsutskottet 16-. Ledamot riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen 14-.
  • Utbildning

    Runö folkhögskola 95-96. Arbetsmarknadskunskap, Stockholms universitet 98-99.
  • Anställningar

    Paketsorterare, Posten 92-02. Samordnare, Seko Stockholm 96-97. Projektledare, SSU-förbundet 97-98. Projektledare, Seko 00-01.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 99-10, ersättare 98-99 och 10-11. Ledamot, kommunstyrelsen 06-10 och ersättare 05-06. Ersättare, kommunstyrelsens ekonomiutskott 05-06. Styrelseledamot, Stockholm Entreprenad 96-98 och Skärgårdsstiftelsen i Stockholms län 99-02. Ledamot, gatu- och fastighetsnämnden 00-02. Borgarråd, Stockholms kommun 02-06. Ordförande integrationsnämnden 02-04. Suppleant, Stockholms Stadshus AB 03-11. Ordförande, arbetsmarknadsnämnden i Stockholm 03-05. Ordförande, styrelsen för Stockholms Stads Bostadsförmedling AB 03-05. Ordförande, arbetsmarknads- och integrationsberedning 03-06.Ordförande, AB Svenska Bostäder 05-06. Ordförande, AB Stadsholmen 05-06. Ledamot, personal- och jämställdhetsutskottet 06-10. Vice ordförande, AB Svenska Bostäder 06-11. Vice ordförande, AB Stadsholmen 06-11. Vice ordförande, stadsbyggnadsnämnden 07-10. Ersättare, miljö- och hälsoskyddsnämnden 11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Stockholms arbetarekommun 98-14. Vice ordförande, Stockholms arbetarekommun 11-14. Ordförande, ABF Stockholm 11-. Ordförande, ABF Stockholms län 12-. Ledamot, ABF förbundsstyrelse 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2011/12:142 Ändrad könstillhörighet

Motion 2011/12:So9 av Lena Hallengren m.fl. (S, V)

Motion till riksdagen 2011/12:So9 av Lena Hallengren m.fl. S, V med anledning av prop. 2011/12:142 Ändrad könstillhörighet S95003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring i lagen 1972:119 om fastställelse av könstillhörighet i vissa fall och i steriliseringslagen 1975:580 fr.o.m. den 1 juli 2012 enligt


Utskottsberedning: 2011/12:SoU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So9 av Lena Hallengren m.fl. (S, V) (doc, 75 kB)

RUT-avdraget

Interpellation 2011/12:144 av Lindberg, Teres (S)

den 24 november Interpellation 2011/12:144 RUT-avdraget av Teres Lindberg S till finansminister Anders Borg M En färsk rapport från Institutet för Framtidsstudier visar att RUT-avdraget inte har gjort den svarta marknaden för städhjälp vit. Prisfallet på vita hushållstjänster har däremot haft en effekt på de svarta

Inlämnad: 2011-11-24 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: RUT-avdraget

Unga som kastas ut eller rymmer hemifrån

Interpellation 2011/12:81 av Lindberg, Teres (S)

den 1 november Interpellation 2011/12:81 Unga som kastas ut eller rymmer hemifrån av Teres Lindberg S till statsrådet Maria Larsson KD Barn och unga som kastas ut eller rymmer hemifrån är ett problem som först uppmärksammats under senare år. År 2009 presenterade Rädda Barnen en av de första studierna i ämnet. I

Inlämnad: 2011-11-01 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se