Tasso Stafilidis (V)

Tasso Stafilidis (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel skådespelare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

avrättningen av två homosexuella i Iran

Skriftlig fråga 2004/05:2060 av Stafilidis, Tasso (v)

den 22 juli Fråga 2004/05:2060 av Tasso Stafilidis v till utrikesminister Laila Freivalds om avrättningen av två homosexuella i Iran I tisdags den 19 juli kl. 09.30 svensk tid avrättades två unga män i Iran genom hängning. De avrättades på grund av att de haft sex med varandra och för att de druckit alkohol. En av

Inlämnad: 2005-07-22 Besvarare: Laila Freivalds (S)

avvisning av HBT-personer från Iran

Skriftlig fråga 2004/05:2059 av Stafilidis, Tasso (v)

den 22 juli Fråga 2004/05:2059 av Tasso Stafilidis v till statsrådet Barbro Holmberg om avvisning av HBT-personer från Iran I tisdags den 19 juli kl. 09.30 svensk tid avrättades två unga män i Iran genom hängning. De avrättades på grund av att de haft sex med varandra och för att de druckit alkohol. En av de två männen

Inlämnad: 2005-07-22 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

avvisning av skyddsbehövande HBT-personer från Uganda

Skriftlig fråga 2004/05:2056 av Stafilidis, Tasso (v)

den 21 juli Fråga 2004/05:2056 av Tasso Stafilidis v till statsrådet Barbro Holmberg om avvisning av skyddsbehövande HBT-personer från Uganda Under den senaste tiden har läget återigen förvärrats för HBT-personer i Uganda. Att det finns flera artiklar i Ugandas strafflagstiftning som förbjuder homosexuella förbindelser

Inlämnad: 2005-07-21 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.