Tasso Stafilidis (V)

Tasso Stafilidis (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel skådespelare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2002/03:138 Åtgärder mot klotter och annan skadegörelse

Motion 2002/03:Ju26 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:Ju26 av Alice Åström m.fl. v med anledning av prop. 2002/03:138 Åtgärder mot klotter och annan skadegörelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2002/03:138 Åtgärder mot klotter och annan skadegörelse. Inledning Skadegörelse, bland annat i form av klotter


Utskottsberedning: 2003/04:JuU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

assisterad befruktning och äggdonation för lesbiska kvinnor

Skriftlig fråga 2002/03:951 av Stafilidis, Tasso (v)

den 15 maj Fråga 2002/03:951 av Tasso Stafilidis v till socialminister Lars Engqvist om assisterad befruktning och äggdonation för lesbiska kvinnor Utredningen om barn i homosexuella familjer SOU 2001:10 föreslog att lesbiska kvinnor som registrerat partnerskap eller lever i ett samboförhållande ska ges möjlighet att

Inlämnad: 2003-05-15 Besvarare: Lars Engqvist (S)

hot mot liv och hälsa vid utvisning

Skriftlig fråga 2002/03:948 av Stafilidis, Tasso (v)

den 15 maj Fråga 2002/03:948 av Tasso Stafilidis v till justitieminister Thomas Bodström om hot mot liv och hälsa vid utvisning I svaret på min fråga 2002/03:795 skriver justitieministern att enligt praxis beviljas uppehållstillstånd endast undantagsvis för utländska medborgare som är sjuka eller hivsmittade. Min fråga

Inlämnad: 2003-05-15 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.