Tasso Stafilidis (V)

Tasso Stafilidis (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel skådespelare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet

Motion 2001/02:Kr15 av Charlotta L Bjälkebring m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr15 av Charlotta L Bjälkebring m.fl. v med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att synliggöra den kulturella mångfald som finns i landet. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2002/03:KrU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

generisk substitution

Interpellation 2001/02:438 av Stafilidis, Tasso (v)

den 26 april Interpellation 2001/02:438 av Tasso Stafilidis v till socialminister Lars Engqvist om generisk substitution Riksdagen har nyligen beslutat att införa ett nytt system för läkemedelsanvändningen i Sverige, s.k. generisk substitution. Detta innebär att Apoteket AB ska byta ut förskrivna preparat mot det likvärdiga

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

diskriminering på grund av sexuell läggning

Interpellation 2001/02:433 av Stafilidis, Tasso (v)

den 26 april Interpellation 2001/02:433 av Tasso Stafilidis v till statsrådet Mona Sahlin om diskriminering på grund av sexuell läggning I samband med att Svenska kyrkan skildes från staten tillkom lag om stöd till trossamfund som ger registrerade trossamfund möjlighet att få statliga bidrag till sin verksamhet och

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.