Tasso Stafilidis (V)

Tasso Stafilidis (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel skådespelare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

att stoppa avvisningar av asylsökande på grund av homosexualitet

Skriftlig fråga 2000/01:1668 av Stafilidis, Tasso (v)

den 7 september Fråga 2000/01:1668 av Tasso Stafilidis v till statsrådet Maj-Inger Klingvall om att stoppa avvisningar av asylsökande på grund av homosexualitet Nu har det hänt igen Utlänningsnämnden har åter fattat ett beslut där en homosexuell iranier, Amir Sangarnegar, ska avvisas till Iran. Beslutsskälet är bl.a.

Inlämnad: 2001-09-07 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

homosexuellas situation i Egypten

Skriftlig fråga 2000/01:1590 av Stafilidis, Tasso (v)

den 17 augusti Fråga 2000/01:1590 av Tasso Stafilidis v till utrikesminister Anna Lindh om homosexuellas situation i Egypten Diskriminering och våld mot homosexuella är allvarliga kränkningar mot de mänskliga rättigheterna. Jag anser att frågor om de homosexuellas situation borde hamna högt på den internationella politiska

Inlämnad: 2001-08-17 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Sveriges diplomatiska representation i FN

Skriftlig fråga 2000/01:1568 av Stafilidis, Tasso (v)

den 10 augusti Fråga 2000/01:1568 av Tasso Stafilidis v till utrikesminister Anna Lindh om Sveriges diplomatiska representation i FN Det är viktigt att Sverige inom alla internationella instanser verkar mot diskriminering av homo-bisexuella och transpersoner. Enligt Svenska Dagbladet den 5 augusti 2001, hölls det i

Inlämnad: 2001-08-10 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.