Tasso Stafilidis (V)

Tasso Stafilidis (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel skådespelare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

asylsökande kurdiska kvinnor

Skriftlig fråga 1999/2000:1100 av Stafilidis, Tasso (v)

den 8 juni Fråga 1999/2000:1100 av Tasso Stafilidis v till statsrådet Maj-Inger Klingvall om asylsökande kurdiska kvinnor Återigen har ett högst anmärkningsvärt beslut från Utlänningsnämnden kommit mig till känna. Fallet gäller en ung kvinna av kurdiskt ursprung som flytt sin familjs våld och dödshot på grund av vägran

Inlämnad: 2000-06-09 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

World Pride 2000

Skriftlig fråga 1999/2000:1093 av Stafilidis, Tasso (v)

den 8 juni Fråga 1999/2000:1093 av Tasso Stafilidis v till utrikesminister Anna Lindh om World Pride 2000 Den senaste tiden har stor uppmärksamhet riktats mot World Pride som i år ska hållas i Rom den 19 juli. Högerextremistiska krafter har tillsammans med Vatikanen försökt att få evenemanget flyttat och t.o.m. stoppat

Inlämnad: 2000-06-08 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

asylsökande homosexuella iranier

Skriftlig fråga 1999/2000:1042 av Stafilidis, Tasso (v)

den 26 maj Fråga 1999/2000:1042 av Tasso Stafilidis v till statsrådet Maj-Inger Klingvall om asylsökande homosexuella iranier Det har kommit mig till känna att Utlänningsnämnden uttryckt uppfattningen att homosexuella i Iran inte förföljs eller diskrimineras jämfört med heterosexuella. Nämnden har hävdat av varken

Inlämnad: 2000-05-26 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.