Tasso Stafilidis (V)

Tasso Stafilidis (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel skådespelare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Svenska ambassadens bedömning av situationen för homosexuella i Iran

Skriftlig fråga 2005/06:1706 av Stafilidis, Tasso (v)

den 26 maj Fråga 2005/06:1706 av Tasso Stafilidis v till utrikesminister Jan Eliasson s Svenska ambassadens bedömning av situationen för homosexuella i Iran Sommaren 2005 väcktes stor internationell uppmärksamhet när två homosexuella män avrättades i Iran. Migrationsverket beslutade då att inte verkställa några

Inlämnad: 2006-05-26 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Namibias kränkningar av HBT-personer

Skriftlig fråga 2005/06:1705 av Stafilidis, Tasso (v)

den 26 maj Fråga 2005/06:1705 av Tasso Stafilidis v till utrikesminister Jan Eliasson s Namibias kränkningar av HBT-personer Namibia tillhör de ca 70 länder där homosexuella förbindelser, även mellan vuxna, är förbjudna. Officiella företrädare för den namibiska regeringen har vid flera olika tillfällen uttalat

Inlämnad: 2006-05-26 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Homosexuella asylsökande från Iran

Skriftlig fråga 2005/06:1704 av Stafilidis, Tasso (v)

den 26 maj Fråga 2005/06:1704 av Tasso Stafilidis v till statsrådet Barbro Holmberg s Homosexuella asylsökande från Iran Att homosexuella förbindelser är kriminaliserade i Iran är ett välkänt faktum. Tyvärr tillämpas lagstiftningen fortfarande av de iranska myndigheterna. I september 2003 arresterades en grupp

Inlämnad: 2006-05-26 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.