Tasso Stafilidis (V)

Tasso Stafilidis (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel skådespelare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Unga homosexuella asylsökande

Skriftlig fråga 2005/06:1809 av Stafilidis, Tasso (v)

den 13 juni Fråga 2005/06:1809 av Tasso Stafilidis v till statsrådet Barbro Holmberg s Unga homosexuella asylsökande Enligt barnkonventionens bestämmelser, som också finns inskrivna i den nuvarande utlänningslagen, ska hänsyn tas till barnets bästa när det gäller bedömningen av rätten att få stanna i Sverige. Migrationsverkets

Inlämnad: 2006-06-13 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Verksamheten vid Grekiskt Kulturcentrum

Skriftlig fråga 2005/06:1795 av Stafilidis, Tasso (v)

den 12 juni Fråga 2005/06:1795 av Tasso Stafilidis v till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Verksamheten vid Grekiskt Kulturcentrum Det har kommit till min kännedom att Grekiskt Kulturcentrum GKCsom startade sin verksamhet 1994 i projektform i samarbete med Statens kulturråd och Stockholms stad, är

Inlämnad: 2006-06-12 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Erkännande av folkmordet på pontierna

Skriftlig fråga 2005/06:1749 av Stafilidis, Tasso (v)

den 2 juni Fråga 2005/06:1749 av Tasso Stafilidis v till utrikesminister Jan Eliasson s Erkännande av folkmordet på pontierna Med anledning av att Turkiets förhandlingar om EU-medlemskap aktualiseras ett spektrum av händelser som under årtionden tystats ned eller glömts bortEn sådan händelse är den systematiska

Inlämnad: 2006-06-02 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.