Tasso Stafilidis (V)

Tasso Stafilidis (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel skådespelare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Grekiska Riksförbundet

Interpellation 2005/06:354 av Stafilidis, Tasso (v)

den 18 april Interpellation 2005/06:354 av Tasso Stafilidis v till statsrådet Jens Orback s Grekiska Riksförbundet Det har kommit till min kännedom att Grekiska Riksförbundet GR i ett beslut INT-42-05-1628 från Integrationsverket fått avslag på sin ansökan om organisationsstöd och verksamhetsbidrag för år 2006.

Inlämnad: 2006-04-18 Besvarare: Jens Orback (S)

Avgifter till registrerade trossamfund

Interpellation 2005/06:315 av Stafilidis, Tasso (v)

den 21 mars Interpellation 2005/06:315 av Tasso Stafilidis v till finansminister Pär Nuder s Avgifter till registrerade trossamfund Regeringsrätten uttalade i sin dom den 15 februari 2006 i mål 3001-04 Charlotta Benda mot Skatteverket att när den enskilde klagar på att han eller hon felaktigt påförts avgift till

Inlämnad: 2006-03-21 Besvarare: Pär Nuder (S)

EU-ländernas samarbete mot barnsexturism

Interpellation 2005/06:314 av Stafilidis, Tasso (v)

den 21 mars Interpellation 2005/06:314 av Tasso Stafilidis v till statsrådet Ulrica Messing s EU-ländernas samarbete mot barnsexturism Det har kommit till min kännedom att Frankrike tagit initiativ till ett gemensamt samarbete mot barnsexturism mellan medlemsländerna i EU. Initiativet lades fram vid ett informellt

Inlämnad: 2006-03-21 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.