Tasso Stafilidis (V)

Tasso Stafilidis (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel skådespelare
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Situationen för HBT-personer i Ghana

Skriftlig fråga 2005/06:2114 av Stafilidis, Tasso (v)

den 8 september Fråga 2005/06:2114 av Tasso Stafilidis v till utrikesminister Jan Eliasson s Situationen för HBT-personer i Ghana Det har kommit till min kännedom att regeringen i Ghana har förbjudit en konferens för HBT-personer som skulle ha hållits nu i september. Informationsminister Kwamena Bartels har uttalat

Inlämnad: 2006-09-08 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Verksamheten vid Grekiskt Kulturcentrum (GKC)

Skriftlig fråga 2005/06:1965 av Stafilidis, Tasso (v)

den 2 augusti Fråga 2005/06:1965 av Tasso Stafilidis v till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Verksamheten vid Grekiskt Kulturcentrum GKC Jag tackar för svaret på min fråga 2005/06:1795. Jag har full förståelse för departementets arbetsbörda och att utbildnings- och kulturministern inte kanske hinner

Inlämnad: 2006-08-02 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Sveriges erkännande av folkmordet på pontierna

Skriftlig fråga 2005/06:1854 av Stafilidis, Tasso (v)

den 19 juni Fråga 2005/06:1854 av Tasso Stafilidis v till utrikesminister Jan Eliasson s Sveriges erkännande av folkmordet på pontierna Jag tackar för svaret på min fråga 2005/06:1749 och konstaterar att utrikesministern lyckats med konststycket att inte en enda gång i ord omnämna den pontiska befolkningen specifikt.

Inlämnad: 2006-06-19 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se