Tanja Linderborg (-)

Tanja Linderborg (V)

Född år 1943
Avliden den 19 januari 2023

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-02-01 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Partnerskap och adoption, m.m.
Debatt om förslag 2001/02:LU27 5 juni 2002 Partnerskap och adoption, m.m.
Stillbild från Debatt om förslag: Konsumenträttsliga frågor
Debatt om förslag 2001/02:LU16 20 mars 2002 Konsumenträttsliga frågor

Dokument:

med anledning av skr. 2000/01:114 med anledning av skr. 2000/01:114 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 2000

Motion 2000/01:U16 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:U16 av Schyman, Gudrun v med anledning av skr. 2000/01:114 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 2000 1 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den nuvarande lagstiftningen


Utskottsberedning: ---------------------------2000/01:UU14
Riksdagsbeslut (41 yrkanden): , , 27 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 2000/01:RR4 Riksdagens revisorers förslag angående tillämpning av skuldsaneringslagen

Motion 2000/01:L3 av Tanja Linderborg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:L3 av Linderborg, Tanja v med anledning av förs. 2000/01:RR4 Riksdagens revisorers förslag angående tillämpning av skuldsaneringslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om betalningsanmärkning efter avslutad skuldsanering.


Utskottsberedning: -2000/01:LU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 2000/01:15 Den fortsatta omställningen av energisystemet m.m.

Motion 2000/01:N9 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:N9 av Schyman, Gudrun v med anledning av skr. 2000/01:15 Den fortsatta omställningen av energisystemet m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den andra kärnkraftsreaktorn i Barsebäck skall ställas av senast den


Utskottsberedning: -2000/01:NU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.