Tanja Linderborg (-)

Tanja Linderborg (V)

Född år 1943
Avliden den 19 januari 2023

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-02-01 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Partnerskap och adoption, m.m.
Debatt om förslag 2001/02:LU27 5 juni 2002 Partnerskap och adoption, m.m.
Stillbild från Debatt om förslag: Konsumenträttsliga frågor
Debatt om förslag 2001/02:LU16 20 mars 2002 Konsumenträttsliga frågor

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:178 Medborgarskap och identitet

Motion 1997/98:Sf44 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Sf44 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:178 Medborgarskap och identitet 1 Inledning Den starka skärpning i praxis beträffande beviskravet för styrkt identitet i medborgarskapsärenden, vilken sammanfaller med tillkomsten av Utlänningsnämnden har skapat stora problem.


Utskottsberedning: ----1997/98:SfU15

med anledning av prop. 1997/98:173 Verkställighet och återvändande - en del av asylprocessen

Motion 1997/98:Sf41 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Sf41 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:173 Verkställighet och återvändande en del av asylprocessen 1 Inledning Vänsterpartiet avvisar regeringens förslag att huvudansvaret för verkställighet av beslut om avvisning och utvisning förs över till Statens invandrarverk.


Utskottsberedning: -----1997/98:SfU15

med anledning av prop. 1997/98:177 Ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet

Motion 1997/98:A67 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:A67 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:177 Ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet 1 Inledning Regeringen påpekar i propositionen att många tecken tyder på att attityder till personer med annan etnisk bakgrund spelar en roll för den höga arbetslösheten


Utskottsberedning: --------------------------1997/98:AU14

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.