Sylvia Lindgren (S)

Sylvia Lindgren (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. tidningsbud
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-11-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1987-03-01 – 1987-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-10-19 – 1992-10-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-11-06 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1992-11-06 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-11-13 – 2006-10-10
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-07-01
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Åtgärder mot fartyg under bekvämlighetsflagg

Motion 2002/03:T513 av Sylvia Lindgren (s)

Motion till riksdagen 2002/03:T513 av Sylvia Lindgren s Åtgärder mot fartyg under bekvämlighetsflagg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att säkerställa att intentionerna bakom lex Britannia bevaras. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2002/03:TU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Gotlandstrafiken

Motion 2002/03:T489 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2002/03:T489 av Sylvia Lindgren m.fl. s Gotlandstrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om säkerheten i Gotlandstrafiken. Motivering Att Gotland med sin placering mitt ute i Östersjön är beroende av en fungerande flyg- och


Utskottsberedning: 2002/03:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Övervakningen av tung trafik

Motion 2002/03:T486 av Sylvia Lindgren (s)

Motion till riksdagen 2002/03:T486 av Sylvia Lindgren s Övervakningen av tung trafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om resurser för övervakning av tung trafik. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att cabotage


Utskottsberedning: 2003/04:TU5
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se