Sylvia Lindgren (S)

Sylvia Lindgren (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. tidningsbud
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-11-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1987-03-01 – 1987-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-10-19 – 1992-10-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-11-06 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1992-11-06 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-11-13 – 2006-10-10
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-07-01
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2009/10:416 av Lindgren, Sylvia (s) 28 juni 2010 Ökade klyftor
Interpellationsdebatt 2009/10:351 av Lindgren, Sylvia (s) 4 juni 2010 Upprustning av miljonprogrammet
Interpellationsdebatt 2009/10:369 av Lindgren, Sylvia (s) 25 maj 2010 Ekonomiska intressen och arbetsmiljön
Interpellationsdebatt 2009/10:108 av Lindgren, Sylvia (s) 7 december 2009 Arbetsmiljöarbetet

Dokument:

arbetstillstånd för tredjelandsförare

Interpellation 2001/02:380 av Lindgren, Sylvia (s)

den 17 april Interpellation 2001/02:380 av Sylvia Lindgren s till näringsminister Björn Rosengren om arbetstillstånd för tredjelandsförare På EU:s gemensamma transportmarknad har illegala anställningar av förare från Östeuropa länge varit ett stort problem. Samvetslösa företag i såväl Sverige som i andra EU-länder

Inlämnad: 2002-04-17 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: arbetstillstånd för tredjelandsförare

med anledning av prop. 2001/02:80 Demokrati för det nya seklet

Motion 2001/02:K68 av Christina Axelsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:K68 av Christina Axelsson m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:80 Demokrati för det nya seklet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av insatser för att öka det politiska engagemanget i grupper som i dag är underrepresenterade


Utskottsberedning: 2001/02:KU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

studiemedelssystemet

Skriftlig fråga 2001/02:617 av Lindgren, Sylvia (s)

den 28 januari Fråga 2001/02:617 av Sylvia Lindgren s till utbildningsminister Thomas Östros om studiemedelssystemet Det livslånga lärandet blir allt viktigare. Ska människor kunna konkurrera om jobben i det framväxande k-samhället så blir möjligheterna till en ständig kompetensutveckling allt viktigare. För de allra

Inlämnad: 2002-01-28 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se