Sylvia Lindgren (S)

Sylvia Lindgren (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. tidningsbud
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-11-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1987-03-01 – 1987-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-10-19 – 1992-10-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-11-06 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1992-11-06 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-11-13 – 2006-10-10
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-07-01
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2009/10:416 av Lindgren, Sylvia (s) 28 juni 2010 Ökade klyftor
Interpellationsdebatt 2009/10:351 av Lindgren, Sylvia (s) 4 juni 2010 Upprustning av miljonprogrammet
Interpellationsdebatt 2009/10:369 av Lindgren, Sylvia (s) 25 maj 2010 Ekonomiska intressen och arbetsmiljön
Interpellationsdebatt 2009/10:108 av Lindgren, Sylvia (s) 7 december 2009 Arbetsmiljöarbetet

Dokument:

Arlandabanan

Motion 1994/95:T535 av Eva Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:T535 av Eva Johansson m.fl. s Arlandabanan En stor flygplats som Arlanda är en enorm tillgång för Sverige och Stockholmsregionen. Den medför dock också en rad problem, inte minst när det gäller miljön. Den trafik som alstras till och från Arlanda är betydande och för idag med sig stora


Utskottsberedning: -1994/95:TU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Trafiksäkerheten

Motion 1994/95:T415 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:T415 av Sylvia Lindgren m.fl. s Trafiksäkerheten Kör- och vilotider inom yrkestrafiken är ett område som varit föremål för en hel del regeländringar det senaste året. Det gamla regelverket ATK arbetstidsregler vid inrikes vägtransporter har ersatts av nya EES-anpassade regler. Dessutom


Utskottsberedning: -1995/96:TU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Taxitillstånd

Motion 1994/95:T411 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:T411 av Sylvia Lindgren m.fl. s Taxitillstånd Ett tillstånd per bil ett berättigat krav Saneringen av taxibranschen har nu kommit såpass långt att såväl branschföreträdare som myndigheter ser ljust på möjligheterna att få ordning på branschen. Den nyligen införda taxiförarlegitimationen


Utskottsberedning: -1995/96:TU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se