Sven Otto Littorin (M)

Sven Otto Littorin (M)

Tidigare arbetsmarknadsminister

Parti Moderaterna
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-07-06

    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2007-01-01 – 2010-07-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:452 av Danielsson, Staffan (c) 29 juni 2010 En fristående och oberoende Alfakassa
Interpellationsdebatt 2009/10:444 av Jansson, Eva-Lena (s) 29 juni 2010 Jobb- och utvecklingsgarantin
Interpellationsdebatt 2009/10:440 av Jansson, Eva-Lena (s) 29 juni 2010 Konsekvenser för arbetsmiljöarbetet vid arbetsmiljöbrott
Interpellationsdebatt 2009/10:466 av Högman, Berit (s) 29 juni 2010 Fyra år med borgerlig arbetsmarknadspolitik

Fyra år med borgerlig arbetsmarknadspolitik

Interpellation 2009/10:466 av Högman, Berit (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:466 Fyra år med borgerlig arbetsmarknadspolitik av Berit Högman s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Regeringen lovade före valet att öka sysselsättningen och minska utanförskapet. I dag har antalet arbetslösa ökat med 100 000 och 70 000 fler befinner sig i utanförskap.

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Fyra år med borgerlig arbetsmarknadspolitik

En fristående och oberoende Alfakassa

Interpellation 2009/10:452 av Danielsson, Staffan (c)

den 21 maj Interpellation 2009/10:452 En fristående och oberoende Alfakassa av Staffan Danielsson c till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m A-kassan borde självfallet vara allmän och omfatta alla som står till arbetsmarknadens förfogande. Det är orimligt och upprörande att de människor som vill ha arbete

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: En fristående och oberoende Alfakassa

Jobb- och utvecklingsgarantin

Interpellation 2009/10:444 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:444 Jobb- och utvecklingsgarantin av Eva-Lena Jansson s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Allt fler långtidsarbetslösa slussas över till fas 3 i jobb- och utvecklingsgarantin. Jobb- och utvecklingsgarantins fas 3 innebär att arbetsgivare får 225 kronor per dag för

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Jobb- och utvecklingsgarantin

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se