Sven-Olof Petersson (C)

Sven-Olof Petersson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel byggn.ing., lantbr.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1989-10-27 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skriv. 1993/94:170 Investeringsplaner för infrastrukturen

Motion 1993/94:T64 av Karl-Gösta Svenson m.fl. (m, fp, s, c, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:T64 av Karl-Gösta Svenson m.fl. m, s, fp, c, kds med anledning av skr. 1993/94:170 Investeringsplaner för infrastrukturen I regeringens skrivelse angående investeringsplaner för infrastrukturen har regeringen inte levt upp till sina föresatser när det gäller den framtida utvecklingen i


Utskottsberedning: --1993/94:TU30
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:163 Riktlinjer för en fortsatt kretsloppsanpassning av samhället - åtgärder för att minska riskerna med kemikaliehanteringen

Motion 1993/94:Jo43 av Marianne Andersson och Sven-Olof Petersson (c)

Motion till riksdagen 1993/94:Jo43 av Marianne Andersson och Sven-Olof Petersson c med anledning av prop. 1993/94:163 Riktlinjer för en fortsatt kretsloppsanpassning av samhället åtgärder för att minska riskerna med kemikaliehanteringen Användningen av kvicksilver i det svenska samhället ska upphöra till år 2000 enligt


Utskottsberedning: ----1993/94:JoU23
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:158 Vissa fiskeripolitiska frågor

Motion 1993/94:Jo34 av Sven-Olof Petersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1993/94:Jo34 av Sven-Olof Petersson m.fl. c med anledning av prop. 1993/94:158 Vissa fiskepolitiska frågor Det svenska fisket är att betrakta som en av de viktigaste basnäringarna i våra kust- och skärgårdsområden. Även om antalet yrkesfiskare under åren har minskat i antal utgör de tillsammans


Utskottsberedning: -----1993/94:JoU24
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.