Sven-Erik Österberg (S)

Sven-Erik Österberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman
Född år 1955

Aktuella uppdrag

    • Nämnden för prövning av statsråds och vissa andra befattningshavares övergångsrestriktioner

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2012-09-30
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2008-06-03 – 2011-04-12
    • Finansutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2004-10-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-07-04
    • Suppleant 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2008-06-03
    • Ordförande 2000-09-05 – 2002-09-30
    • Ledamot 2000-08-01 – 2000-09-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2011-04-08 – 2012-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-04-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-26
    • Riksbanksfullmäktige

    • Vice ordförande 2011-06-22 – 2014-10-14
    • Ledamot 2011-05-31 – 2011-06-22
    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2008-06-11 – 2011-05-02
    • Ledamot 2008-06-05 – 2008-06-11
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2001-03-22 – 2012-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2008-06-05 – 2011-05-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-10-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2008-06-05 – 2011-05-02
    • Nämnden för prövning av statsråds och vissa andra befattningshavares övergångsrestriktioner

    • Ledamot 2018-07-01 –
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ökad tillväxt och integration genom bättre infrastruktur

Motion 2003/04:T541 av Sven-Erik Österberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:T541 av Sven-Erik Österberg m.fl. s Ökad tillväxt och integration genom bättre infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av satsningar på infrastruktur i Västmanlands län, i StockholmMälarregionen samt


Utskottsberedning: 2003/04:TU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Översyn av rättspsykiatrin

Motion 2003/04:So438 av Hans Hoff och Sven-Erik Österberg (s)

Motion till riksdagen 2003/04:So438 av Hans Hoff och Sven-Erik Österberg s Översyn av rättspsykiatrin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen omedelbart ger psykiatrisamordnaren i uppdrag att kartlägga och snabbt ta fram nödvändiga åtgärder för att förbättra situationen inom rättspsykiatrin. Riksdagen


Utskottsberedning: 2003/04:SoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ekomuseum i Bergslagen

Motion 2003/04:Kr352 av Per Erik Granström och Sven-Erik Österberg (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Kr352 av Per Erik Granström och Sven-Erik Österberg s Ekomuseum i Bergslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Ekomuseum Bergslagen. Motivering Stiftelsen Ekomuseum Bergslagen har alltsedan 1986, dvs. i sjutton år,


Utskottsberedning: 2004/05:KrU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.