Stig Henriksson (V)

Stig Henriksson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län
Titel Leg. sjukgymnast.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-10-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-10-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 020930-020930 och 14-. Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Suppleant trafikutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14.
  • Föräldrar

    Handelsmannen Evert Henriksson och Elsa Henriksson, f. Wennström.
  • Utbildning

    Grundskola i Satter, Yrttivaara, Hakkas och Gällivare. Gymnasium: Välkommaskolan i Malmberget. Ett års filosofistudier Uppsala universitet. Sjukgymnastutbildning, Uppsala.
  • Anställningar

    Fagersta lasarett 80-82 och 83-10. Vänsterpartiet Västmanland 82-83. Fagersta lasarett 83-10. Mitt Hjärta AB 10-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Prioriteringsdelegationen 98-01. Ledamot, Västmanlands läns insynsråd. Ledamot i Säpos insynsråd 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Fagersta 82-. Kommunalråd och kommunstyrelsens ordförande 98-14. Landstingsledamot i två perioder. Vice ordförande, Kollektivtrafiknämnden 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, vice ordförande, styrelseledamot i Vänsterpartiet, Fagersta 80-16. Ordförande och ledamot, Vänsterpartiets distriktsstyrelse i olika omgångar. Ledamot, partistyrelsen 00-02 och 14-16. Styrelseledamot, VB Energi, Västmanlands lokaltrafik, Tåg i Bergslagen. Styrelseledamot, Västmanlands kommuner och landsting 99-14. Ledamot, styrelsen för kanalaktiebolaget Strömsholms kanal AB 11-14.
  • Litteratur

    I mänsklig makt (Brombergs). Politiker som lyckas. (Kommunlitteratur). Deltagande demokrati (Agora). Vägval Vänster (Premiss förlag). Vänsterpolitik inom givna ramar - socialistisk debatt. Framtiden är inte som förr (Teknikföretagen) - Välfärdsstatens framtid (Axel och Margaret Ax:son Johnsons stiftelse för allmännyttiga ändamål). Behovet av ledarskap (Axel och Margaret Ax:son Johnsons stiftelse för allmännyttiga ändamål).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2017/18:22 av Stig Henriksson (V) 20 oktober 2017 Offensiv cyberförmåga
Interpellationsdebatt 2017/18:21 av Stig Henriksson (V) 20 oktober 2017 Sveriges hållning till automatiserade vapensystem
Interpellationsdebatt 2017/18:20 av Stig Henriksson (V) 20 oktober 2017 Autonoma vapensystem
Interpellationsdebatt 2016/17:574 av Stig Henriksson (V) 14 september 2017 Hanhikivi kärnkraftverk

Dokument:

FN-konventionen mot kärnvapen

Interpellation 2016/17:617 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2016/17:617 FN-konventionen mot kärnvapen av Daniel Bäckström C till Försvarsminister Peter Hultqvist S I juli avslutades den konferens som hade FN:s generalförsamlings uppdrag att förhandla fram en konvention om ett förbud mot kärnvapen. Resultatet skulle rapporteras till den 72:a generalförsamlingen hösten

Inlämnad: 2017-09-01 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:617 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: FN-konventionen mot kärnvapen

Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga

Interpellation 2016/17:615 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2016/17:615 Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga av Mikael Oscarsson KD till Försvarsminister Peter Hultqvist S Den 7 juli i år röstade den svenska regeringen i FN för resolution 71/258 som ska förbjuda kärnvapen. Jag sätter ordet förbud inom citationstecken eftersom inga länder som faktiskt har kärnvapen

Inlämnad: 2017-09-01 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:615 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga

Andelen högre officerare i Sverige

Interpellation 2016/17:610 av Stig Henriksson (V)

Interpellation 2016/17:610 Andelen högre officerare i Sverige av Stig Henriksson V till Försvarsminister Peter Hultqvist S I Norden finns två alliansfria länder: Sverige och Finland. Det finns många anledningar att snegla på Finland också vad gäller det säkerhetspolitiska området. Likheterna vad gäller historia och geopolitiskt

Inlämnad: 2017-08-29 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:610 av Stig Henriksson (V) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Andelen högre officerare i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.