Stig Henriksson (V)

Stig Henriksson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län
Titel Leg. sjukgymnast.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-10-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-10-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 020930-020930 och 14-. Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Suppleant trafikutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14.
  • Föräldrar

    Handelsmannen Evert Henriksson och Elsa Henriksson, f. Wennström.
  • Utbildning

    Grundskola i Satter, Yrttivaara, Hakkas och Gällivare. Gymnasium: Välkommaskolan i Malmberget. Ett års filosofistudier Uppsala universitet. Sjukgymnastutbildning, Uppsala.
  • Anställningar

    Fagersta lasarett 80-82 och 83-10. Vänsterpartiet Västmanland 82-83. Fagersta lasarett 83-10. Mitt Hjärta AB 10-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Prioriteringsdelegationen 98-01. Ledamot, Västmanlands läns insynsråd. Ledamot i Säpos insynsråd 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Fagersta 82-. Kommunalråd och kommunstyrelsens ordförande 98-14. Landstingsledamot i två perioder. Vice ordförande, Kollektivtrafiknämnden 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, vice ordförande, styrelseledamot i Vänsterpartiet, Fagersta 80-16. Ordförande och ledamot, Vänsterpartiets distriktsstyrelse i olika omgångar. Ledamot, partistyrelsen 00-02 och 14-16. Styrelseledamot, VB Energi, Västmanlands lokaltrafik, Tåg i Bergslagen. Styrelseledamot, Västmanlands kommuner och landsting 99-14. Ledamot, styrelsen för kanalaktiebolaget Strömsholms kanal AB 11-14.
  • Litteratur

    I mänsklig makt (Brombergs). Politiker som lyckas. (Kommunlitteratur). Deltagande demokrati (Agora). Vägval Vänster (Premiss förlag). Vänsterpolitik inom givna ramar - socialistisk debatt. Framtiden är inte som förr (Teknikföretagen) - Välfärdsstatens framtid (Axel och Margaret Ax:son Johnsons stiftelse för allmännyttiga ändamål). Behovet av ledarskap (Axel och Margaret Ax:son Johnsons stiftelse för allmännyttiga ändamål).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2017/18:22 av Stig Henriksson (V) 20 oktober 2017 Offensiv cyberförmåga
Interpellationsdebatt 2017/18:21 av Stig Henriksson (V) 20 oktober 2017 Sveriges hållning till automatiserade vapensystem
Interpellationsdebatt 2017/18:20 av Stig Henriksson (V) 20 oktober 2017 Autonoma vapensystem
Interpellationsdebatt 2016/17:574 av Stig Henriksson (V) 14 september 2017 Hanhikivi kärnkraftverk

Dokument:

Försvarsmakt för demokrati

Skriftlig fråga 2017/18:65 av Stig Henriksson (V)

Fråga 2017/18:65 Försvarsmakt för demokrati av Stig Henriksson V till Försvarsminister Peter Hultqvist S Försvarsmakten brukar ofta framhålla att man skyddar de demokratiska värdena. Det heter, som man skriver på sin hemsida, att vi försvarar Sverige, landets intressen, vår frihet och rätt att leva som vi själva väljerI

Inlämnad: 2017-10-04 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2017/18:65 av Stig Henriksson (V) (pdf, 92 kB)

Sverige, Joint Expeditionary Force och Nato

Skriftlig fråga 2016/17:814 av Stig Henriksson (V)

Fråga 2016/17:814 Sverige, Joint Expeditionary Force och Nato av Stig Henriksson V till Försvarsminister Peter Hultqvist S I september 2015 förnekade försvarsministern offentligt all kännedom om att Storbritannien skulle vilja ha med Sverige i Joint Expeditionary Force JEF den styrka som under detta år ska vara Natos

Inlämnad: 2017-02-08 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2016/17:814 av Stig Henriksson (V) (pdf, 81 kB)

Kostnader för fältartister

Skriftlig fråga 2016/17:553 av Stig Henriksson (V)

Fråga 2016/17:553 Kostnader för fältartister av Stig Henriksson V till Försvarsminister Peter Hultqvist S Det har i början av denna månad uppmärksammats i medierna att Försvarsmakten har hyrt in schlagerstjärnan Linda Bengtzing till en kostnad av 75 000 kronor. Redan den 16 november kontaktade jag Försvarsmakten med frågan

Inlämnad: 2016-12-16 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2016/17:553 av Stig Henriksson (V) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.