Stig Eriksson (V)

Stig Eriksson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Norrbottens län
Titel gruvarbetare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2000/01:SkU27 30 maj 2001 Arvs- och gåvoskattens infogning i skattekontosystemet, m.m.
Debatt om förslag 2000/01:SkU22 30 maj 2001 Ombordsanställdas beskattning

Dokument:

med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition

Motion 2001/02:Fi40 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi40 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om riktlinjer för kommunernas ekonomi i den ekonomiska vårpropositionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2001/02:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

med anledning av skr. 2001/02:114 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 2001

Motion 2001/02:U8 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:U8 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av skr. 2001/02:114 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 2001 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den nuvarande lagstiftningen


Utskottsberedning: 2001/02:UU11
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , ,

med anledning av skr. 2001/02:141 Redogörelse för bolagiseringen av affärsverket Statens järnvägar

Motion 2001/02:T72 av Sture Arnesson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:T72 av Sture Arnesson m.fl. v med anledning av skr. 2001/02:141 Redogörelse för bolagiseringen av affärsverket Statens järnvägar 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en utvärdering av bolagiseringen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2001/02:TU14
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.