Stig Eriksson (V)

Stig Eriksson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Norrbottens län
Titel gruvarbetare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

kommunikationer i Umeå

Skriftlig fråga 2001/02:750 av Eriksson, Stig (v)

den 15 februari Fråga 2001/02:750 av Stig Eriksson v till näringsminister Björn Rosengren om kommunikationer i Umeå Tisdagen den 12 februari meddelade flygbolaget som trafikerar KirunaGällivareUmeå att man lägger ner linjen, i folkmun kallad sjukhusturen. Det innebär att boende i Gällivare med omnejd som är i behov

Inlämnad: 2002-02-15 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Postens service

Skriftlig fråga 2001/02:410 av Eriksson, Stig (v)

den 12 december Fråga 2001/02:410 av Stig Eriksson v till näringsminister Björn Rosengren om Postens service Posten AB har tidigare för att renodla sin verksamhet sålt Postgirot och postfastigheter vilket endast får en engångseffekt i ekonomin. Posten AB:s ledning har nu startat ett koncernprogram för att minska sina

Inlämnad: 2001-12-12 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

socialavgifter och ideella organisationer

Skriftlig fråga 2001/02:150 av Eriksson, Stig (v)

den 1 november Fråga 2001/02:150 av Stig Eriksson v till statsrådet Ulrica Messing om socialavgifter och ideella organisationer I regionalpolitiska propositionen En politik för tillväxt och livskraft i hela landet 2001/02:4 föreslår regeringen en nedsättning av socialavgifter i stödområde A som en ersättning till

Inlämnad: 2001-11-01 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se