Sten Tolgfors (M)

Sten Tolgfors (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Titel fil.kand.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-03-30 – 2013-01-31
    • Ledig 2006-10-26 – 2012-03-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-20 – 2000-10-18
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2007-09-04
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2007-09-05 – 2012-03-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges åtagande enligt Kyotoprotokollet

Interpellation 2000/01:341 av Ek, Lena (c)

den 28 mars Interpellation 2000/01:341 av Lena Ek c till statsminister Göran Persson om Sveriges åtagande enligt Kyotoprotokollet I dag, den 28 mars 2001, inviger statsministern en ny etanolfabrik i Norrköping. Det är ett välkommet och viktigt steg i omställningen av de svenska transport- och energisystemen. Jag och

Inlämnad: 2001-03-28 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges åtagande enligt Kyotoprotokollet

skolplikten

Interpellation 2000/01:276 av Tolgfors, Sten (m)

den 20 februari Interpellation 2000/01:276 av Sten Tolgfors m till statsrådet Ingegerd Wärnersson om skolplikten Sverige lägger störst andel av BNP i världen på skolan. Likväl blir inte resultaten tillräckligt goda. Enligt Skolverket har 34 av barnen i grundskolan svårigheter med att skriva och läsa. En viss mängd

Inlämnad: 2001-02-21 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

mobbning i skolan

Interpellation 2000/01:196 av Tolgfors, Sten (m)

den 18 december Interpellation 2000/01:196 av Sten Tolgfors m till statsrådet Ingegerd Wärnersson om mobbning i skolan Det har länge varit uppenbart att ytterligare åtgärder snabbt måste vidtas för att skolan bättre ska klara att förebygga, upptäcka och stoppa mobbning. Förra riksdagsåret begärde jag besked av skolministern

Inlämnad: 2000-12-18 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se