Sten Tolgfors (M)

Sten Tolgfors (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Titel fil.kand.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-03-30 – 2013-01-31
    • Ledig 2006-10-26 – 2012-03-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-20 – 2000-10-18
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2007-09-04
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2007-09-05 – 2012-03-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2011/12:280 av Björlund, Torbjörn (V) 27 mars 2012 Vapenfabrik i Saudiarabien
Interpellationsdebatt 2011/12:289 av Lindestam, Åsa (S) 27 mars 2012 Högskolans betydelse för Gävleborg
Interpellationsdebatt 2011/12:288 av Hultqvist, Peter (S) 27 mars 2012 Högskolan som drivmotor för tillväxt och utveckling i Dalarna
Interpellationsdebatt 2011/12:287 av Persson, Peter (S) 27 mars 2012 Behov av forskning oavsett lärosäte

med anledning av prop. 2004/05:170 Ny instans- och processordning i utlännings- och medborgarskapsärenden

Motion 2004/05:Sf33 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:Sf33 av Fredrik Reinfeldt m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:170 Ny instans- och processordning i utlännings- och medborgarskapsärenden 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om domstolsväsendets förutsättningar att ta


Utskottsberedning: 2004/05:SfU17
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

med anledning av prop. 2004/05:100 2005 års ekonomiska vårproposition

Motion 2004/05:Fi13 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi13 av Fredrik Reinfeldt m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:100 2005 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 3 2 Bryt utanförskapet: Gör det lönsamt att arbeta 3 3 Regeringens politik 5 3.1 Regeringens riktlinjer för den ekonomiska politiken 5


Utskottsberedning: 2004/05:FiU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2004/05:111 Förstärkning av studiestödet

Motion 2004/05:Ub13 av Sten Tolgfors m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:Ub13 av Sten Tolgfors m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:111 Förstärkning av studiestödet 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i 3 kap. 3 8 9 13 a och 13 b studiestödslagen 1999:1395Riksdagen avslår regeringens förslag till ändringar


Utskottsberedning: 2004/05:UbU14
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se