Sten Tolgfors (M)

Sten Tolgfors (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Titel fil.kand.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-03-30 – 2013-01-31
    • Ledig 2006-10-26 – 2012-03-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-20 – 2000-10-18
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2007-09-04
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2007-09-05 – 2012-03-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2011/12:154 av Sörenson, Anna-Lena (S) 9 december 2011 Upphandling av lätt torped
Frågestund 1 december 2011 Frågestund
Interpellationsdebatt 2011/12:42 av Rådberg, Peter (MP) 27 oktober 2011 Ökad militär verksamhet i Vättern
Interpellationsdebatt 2011/12:23 av Nordin, Lise (MP) 18 oktober 2011 Försvarsmaktens vindkraftsstopp

Dokument:

Upphandling av lätt torped

Interpellation 2011/12:154 av Sörenson, Anna-Lena (S)

den 29 november Interpellation 2011/12:154 Upphandling av lätt torped av Anna-Lena Sörenson S till försvarsminister Sten Tolgfors M Riksdagen beslutade i december 2010 att godkänna anskaffning av lätt torped som ersättning för den äldre modell 45 som, i sin nuvarande form, tjänat ut. Enligt uppgift har regeringen

Inlämnad: 2011-11-29 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Upphandling av lätt torped

Ökad militär verksamhet i Vättern

Interpellation 2011/12:42 av Rådberg, Peter (MP)

den 13 oktober Interpellation 2011/12:42 Ökad militär verksamhet i Vättern av Peter Rådberg MP till försvarsminister Sten Tolgfors M Vättern är vattentäkt för hundratusentals människor och är en av Europas största dricksvattenreservoarer och är därmed av stor betydelse för människor som bor runt sjön. Vättern skyddas

Inlämnad: 2011-10-13 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ökad militär verksamhet i Vättern

Försvarsmaktens vindkraftsstopp

Interpellation 2011/12:23 av Nordin, Lise (MP)

den 30 september Interpellation 2011/12:23 Försvarsmaktens vindkraftsstopp av Lise Nordin MP till försvarsminister Sten Tolgfors M Vindkraften är det energislag som byggs ut snabbast i både Sverige och världen. Detta skapar gröna nya jobb och är en förutsättning för att nå målen om förnybar energi. Utvecklingen

Inlämnad: 2011-09-30 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Försvarsmaktens vindkraftsstopp

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.