Sten Lundström (V)

Sten Lundström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Titel förskollärare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2005/06:KU21 1 juni 2006 Riksdagen i en ny tid
Debatt om förslag 2004/05:BOU4 19 januari 2005 Naturresursfrågor och vattenrätt
Debatt om förslag 2004/05:BOU2 19 januari 2005 Hyresrätt och bostadsrätt, m.m.
Debatt om förslag 2000/01:JuU13 4 april 2001 Unga lagöverträdare

Dokument:

med anledning av prop. 2004/05:150 Svenska miljömål - ett gemensamt uppdrag

Motion 2004/05:MJ25 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2004/05:MJ25 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. v med anledning av prop. 2004/05:150 Svenska miljömål ett gemensamt uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att en inventering av skyddsvärda skogar på all skogsmark i privat- och bolagsägo omgående bör påbörjas


Utskottsberedning: 2005/06:MJU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2004/05:171 En ny lag om lägenhetsregister

Motion 2004/05:Fi26 av Sten Lundström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi26 av Sten Lundström m.fl. v med anledning av prop. 2004/05:171 En ny lag om lägenhetsregister 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ändamålet för registret även skall omfatta möjligheten att kontrollera svarthandel


Utskottsberedning: 2005/06:FiU8
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

den nya MR-lagstiftningen i Turkiet

Interpellation 2004/05:579 av Lundström, Sten (v)

den 11 maj Interpellation 2004/05:579 av Sten Lundström v till utrikesminister Laila Freivalds om den nya MR-lagstiftningen i Turkiet Ordföranden för det kurdiska partiet Dehaps kommitté för rättvisa och mänskliga rättigheter, Orphan Mirogolu, meddelar i en rapport att fem människor i Sirnak dött till följd av tortyr

Inlämnad: 2005-05-11 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se